Fashion
Модата обича музиката...
Музиката я разголва
“Музиката дава форма на модата в своя игрив маниер. Трудно е да се каже кой е лидерът от двете, но със сигурност са свързани генетически”.
Еди Слимън – ексдизайнер на модния бранд Ив Сен Лоран
Модата е може би най-гъвкавата и често променяща се сфера в нашия живот. Стилът ни на обличане се формира от множество фактори – историята, политиката и разбира се, прогреса като цяло. Едно от най-въздействащите неща върху модата е музиката, на които в забързаното ни ежедневие рядко обръщаме внимание.
Музиката и модата са част от едно цяло, които се преплитат, допълват и буквално преобразяват нашия свят. Много примери има за тази взаимна динамика, за този луд любовен тандем, който е тема на този брой в ПЕРОТО НА МАДАМ РОШАВ.
От една страна известните изпълнители дават тон на някоя нова модна придобивка, от друга, музиката вдъхновява дизайнерите за екстравагантните им хрумки.
Модистите търсят подходяща музика за своите ревюта (лошо подбраната музика може да убие едно дефиле), а звездите колаборират със стилистите за своите клипове, от където често тръгват много актуални визии. Така ефектът е “две в едно” – ХИТ визия плюс ХИТ парче!
Фешън вселената е огледалото на червините килими по време на кинофестивалите и множеството награди, които се раздават за различен вид изкуство и бизнес. В моята рубрика съм се спряла на числото 5 – 5 стила в 5 жанра!
И така, да тръгваме…
1. Джазът
“Какво е джаз? Човече, ако питаш, никога няма да разбереш!”, шегува се Луис Армстронг, а великият пианист Дейв Брубек добавя: “Джаз означава свобода”!
Е, така през 20-те на миналия век се ражда този нов стил в музиката и заедно с него усещането за огромната бляскава модна промяна. След края на Първата световна война жените получават правото да гласуват. Отпечатъкът на военното време постепенно избледнява: икономиката е в своя разцвет, дамите започват да обръщат внимание на по-привлекателни неща като модата, а ерата на джаза дава началото на великите партита, чийто блясък все още не може да бъде надминат.
Жените излизат от стягащите ги до смърт корсети, свалят своити морални задръжки и обличат в тон с новото време, своите екстравагантни премени – свободно падащи рокли без фиксирана талия, с разпиляни ресни, които се полюшкват подканващо в ритъма на музиката.
Djazz
Роклите, често се допълват от дълги ръкавици, тъй като свободата в мисленето, оголва раменете и тънките презрамки взимат властта. Пол Поаре окъпва дамите в кадифе, а Елза Скиапарели, качва обувки върху шапките и дава тон на скритите джобове. Едно е сигурно, че винаги ще има място за любовното писмо. Пера, бродерии и перлени гердани заемат своето място.
Марлене Дитрих и Грета Гарбо в любовен роман, стават символ на flapper girls – жените на 20-те, които слушат джаз, пушат цигари, пият, носят къси рокли, забавляват се.
И ако случайно в “Полунощ в Париж” срещнете Уди Алън го помолете да върне Скот и Зелда, Хемингуей, Пикасо и още куп звезди, които биха с удоволствие съблякли роклите на музите си от това златно, задимено, джазово десетилетие.
Популярността на джаз стилът в облеклото се дължи на неговата яркост и ексцентричност, както ще забележим във “Великия Гетсби”.
2. Елвис Пресли и Рокабили
Любовният роман между музиката и модата започва да работи още по-добре с идването на шоу-бизнеса. През 50-те на миналия век Модна къща «Диор» и младият Ив Сен Лоран отхвърлят общоприетите правила за добрия външен вид и вливат нова кръв на модния подиум. Работното облекло, кожените якета, шлемообразни шапки, военните униформи… всичко това става тенденция в “младежката бунтарска мода” и дава началото на “субкултурите” в изкуството.
Елвис Пресли е новото лице и стилът “рокабилли” завладява света с пълна сила. Пословичното кожено яке PERFECTO, влиза в модата като символ на мъжественост, по която милиони жени по това време полудяват. Докато съвсем наскоро, през януари тази година, то се продаде на търг заедно с други вещи на рок звездата.
Именно Елвис, дава своя принос в «рокабили» излъчването с необичайно ярките си и екстравагантни костюми. Стилът излъчва оптимизъм, игривост взети от кънтри песните, рокендрола и джаза.
Elvis Presley
Изпълнен с позитивно настроение, рокабили, става популярно «субкултура течение» сред младежта и безбройните фенове на Пресли започват да се обличат като него. И до ден днешен образът на Елвис може да се срещне из улиците на Лас Вегас, останал като символ на «момчето на Америка». Актьори облечени като Елвис, често са канени на различни партита, от които някои пеят неговите песни, други – от носталгия по тези танцувални и весели години.
3. The Beatles
Рокендролът дълго тресе Америка, докато на музикалната сцена не излиза “Ливърпулската четворка”, която в известна степен омекотява силните емоции на рока. За 10 годишното си съществуване стилът на групата често се сменя и можем спокойно да ги наречем трендсетерите на 60-те.
В началото на кариерата си са типични рокендрол звезди с дълги коси и кожени якета, но техният мениджър Браян Епстайн буквално извършва революция в света на модата. Започват да носят черни вталени сака с панталони тип “честърфилд” и мъжки обувки на ток, познати като “beatles boots”. Този тип боти са потомци на знаменитите “челси” (“chelsea boots”), леко повдигнати, със скосен ток като за фламенко танц и с остроноси муцунки.
Малко по-късно, в гардероба на битълсите се появяват странните сиви сака тип “collarless suit”. Те наложили модата на кръглото деколте без яка и ревер, обточено с кадифе.
Култова остава и тяхната прическа тип moptop или “Артур”, идея от “френското каре”. Вдъхновител за нея е фотографът Юрген Волмер, който веднъж след плуване просто решил да не се реши и вообще не подозирал, че след години тази прическа ще бъде копирана от мъже и жени по цял свят. Някои стигнали и по-далеч, поръчвали си перуки стил “Битълс” от натурален косъм. Ню Йоркската компания Lowell Toy Manufactoring Corp. единствено имала правото да прави оригинални перуки по техен модел.
Да не забравяме и култовите кръгли очила “teashаdes” на Джон Ленън и до ден днешен напомнящи за славните страници от историята на битълсите.
Fashion
4. Откаченият пънк и актът андрогенност
Многообразието от различни стилове през 60-те и 70-те години на XX век, отново и отново се появява на модните подиуми и в ежедневието на известните личности. Игра на форми и съдържание, постоянни експерименти, желанието да си извън правилата дават път на ретро-футуризма, стилът бохо, пънк и балансиращана андрогенна мода (спрямо крайния феминизъм).
За кратко време модата прескача от “децата-цветя” на 60-те до откачените и агресивни 70, които не познават забрани и ограничения. Да живее пънка! И тук на модна сцена излиза британката Вивиян Уестуд, която със своето магазинче “Seditionaries” създава нова култура, излъчваща откровена сексуалност и призив за любов.
Модният гардероб на първите “пънкари” се състои от обърнати с шевовете навън ученически сака, клинообразни панталони, Т-шърти с гръмотевици, пронизващи гърдите… като добавим еротичните надписи и безопасните игли, накичени на нестандартни места, ще получим един завършен образ на първоначалния стил “пънк”.
Революционният фетишизъм излиза от рамките на “ученическата любов” и приятелите, и се прехвърля върху музикантите. Пънкът като “субкултура” разшиява своя идеология в желанието си за тотална промяна на обществото. Стъпило на анархизма, пънк-движението се бори срещу класовото разделение, корупцията и злоупотребата с човешките права, изказано чрез езика на модата, музиката и останалите видове изкуство. Така от пънка тръгват други стилове, които се развиват до степен, че да се отделят изцяло.
И точно в този момент се появява “космическия стил”, в който се прокрадват характерните черти на андрогенната вълна в модата. Първият хит на Дейвид Боуи “Space Oddity” достига топ 5 на Великобритания, след излизането си през юли 1969 г. На гребена на вълната е ярката личност на певеца, създала за своите фенове нов епатажен образ, оставяйки джендърните особености за буржоата.
В годините, други представители на “глем-рока”, групата Gossip, се възползват от авангардността на свободомислието, наследено от Дейвид и през 2007 разбиват стереотипа за красота 90-60-90. Солистката им Бет Дитто, независимо от малкия ръст, пълнотата и нетрадиционната си ориентация, излезе на сцената и украси кориците на световните модни издания.
Negresco
5. Готическият
"Total Black"
Пост-пънкът прераства през 80-те в готическа култура, потопена в черно кадифе и любов към символите. Мрачните готи с бледи лица и “плашещи” аксесоари не излизат от мода.
Те винаги присъстват в колекциите на световните дизайнери под една или друга форма, в контраст с ярките “бохо” настроения. Не липсва мелодраматичност и в музиката, и в модата.
Викториански корсети, тюлени поли в комбинация с груби кубинки се комбинират с черни кръстове и чоукъри, понякога оцветени в червено, за да ни напочнят за “Bloody Mary”.
От своя страна, Готик Метълът прави музика на романтични теми, но в типичното doom-death metal звучене, като в годините се развива и по-мек жанр – симфоничен метъл.
6. Епохата на Мадона
Когато говорим за музика и мода, няма как да не напиша името МАДОНА! Тя е наистина МОДНА ИКОНА! Легендарната певица променя света на модата, призова към сексуалната свобода и става флагмен на съвременния феминизъм.
Ако внимателно разгледаме клиповете й ще минем през всички стилове – готик, пънк, садо-мазо, хип-хоп, андрогенност, милитъри, уестерн, японски стил до класическия холивудски блясък. Не зная дали има жанр, през който не е преминала и който не е пресъздала.
Ясно е от кого са вдъхновени Бритни Спиърс и Кристина Агилера в началото на кариерата си. От своя страна, “материалното момиче” ползва образа на Мерлин Монро, а за Express Yorself нейна муза е Марлене Дитрих.
Madonna
Мадона сътрудничи доста успешно с модните дизайнери Долче и Габана, Версаче, които шият дрехи за клиповете й. С някои от тях се кооперира по-успешно, като за определено време певицата участва в рекламни им клипове. Стела Макартни сътвори роклята за сватбата й с Гай Ричи. Жан Пол Готие е първият, с който Мадона започва да работи. Френският модист създава за нея фамозното бюстие с островърхия сутиен.
Не е случаен и факта, че дрехи и аксесоари, подобни на нейните се продават в специално обособени места в магазините, наречени MADONNALAND.
Мога да пиша още много за тази музикална мода, но после ще се наложи да съкращавам текста, поради изчерпване на количеството ми отредени страници. Споделям го с усмивка и зная, че ще ме очаквате и в слеващия брой на CODE LIFE. И ако имате любим изпълнител, прегледайте гардероба му…
СЪДЪРЖАНИЕ
Възползвайте се от нашата лесна навигагия с която можете да прескачате, връщате или избирате страниците си по ваш избор.