Форд… Том Форд

Автор: Пепа Попова

Изборът на първокласни дрехи е толкова важен за Джеймс Бонд, колкото са и неговите джаджи, коли, коктейл “Водка-Мартини” – разклатен, не разбъркан.
Джеймс Бонд винаги е облечен, за да впечатлява… or to kill и за това в последните години му помага Форд… Том Форд.

Да, именно американската икона на модния дизайн облича Даниел Крейг като Джеймс Бонд в класически костюми в четири последователни филма — Quantum of Solace (2008), Skyfall (2012), Spectre (2015) и No Time to Die (2021).

Том Форд не е първият голям моден дизайнер, свързван с любимия ни таен агент. Джеймс Бонд на Пиърс Броснан носеше костюми от италианската марка Brioni, а британската икона Антъни Синклер бе първият дизайнер на Джеймс Бонд, когато облече Шон Конъри в Conduit Suits, започвайки с филма Dr. No (1962). Форд обаче помогна за изграждането на истински моден образ около личността на Даниел Крейг.

Кой може да забрави смокинга на Tom Ford в цвят слонова кост, който Крейг носеше на борда на Oriental Desert Express във филма Spectre или slim-fit костюмите O’Connor с две копчета и Atticus смокинга от черна вълна с шал яка и ватирани сатенени ревери и маншети във филма No Time to Die?

Бонд е просто Tom Ford man. Той е светски, космополитен, елегантен и търси само най-доброто.

Как момчето от Тексас, израснало сред монохромните пастелни пейзажи на Ню Мексико, се превърна в един от най-известните и влиятелни дизайнери на нашето време, как успя да изведе Gucci от фалит до компания, оценена за милиарди долари, и как започна да облична най-известния таен агент на планетата, е време да разберем сега.

Том Форд е роден на 27 август 1961 г. в семейство на брокери в Остин, Тексас. Очевидно страстта на малкия Том към дрехите и модата се е зародила в ранно детство – той смята майка си и баба си по майчина линия за въплъщение на идеалния стил. Това не му пречи обаче да коментира обувките им или прическата им, ако например не му харесват, или да размества по свой вкус мебелите в семейната къща. Форд описва стремежа си към съвършенство още от дете като болест, над която цял живот работи, за да се научи да я контролира. На 17 години бъдещият моден дизайнер отива в Ню Йорк, за да получи образование. 

По това време изборът на младежа пада върху актьорската кариера – той започва да работи като модел за телевизионни реклами, а по-късно решава да започне да изучава интериорен дизайн и архитектура в Parsons School of Design. Още в университета, той бавно започва да осъзнава, че вместо да се фокусира върху архитектурата и в конструиране на модели на сгради, той използва времето си в добавяне на детайли към малките фигурки, които поставя в сградите. Точно преди последната си година Форд напуска Щатите и се мести в Париж за една година, където работи в Chloe като стажант в пресцентъра. След този стаж разбира, че фокусът му трябва да бъде върху модата, и започва работа последователно при Кейти Хордуик и Пери Елис.

Две години по-късно Форд решава, че ако иска да стане наистина добър дизайнер, той трябва да напусне Америка и да отиде там, където стилът е превърнат в религия. В началото на 90-те Том Форд се мести в Италия, където инициира съвместно сътрудничество с модната къща Gucci като креативен директор на марката. В рамките на шест месеца Форд се утвърждава на поста, като поема последователно женската и мъжката линии. През 1992 г. Форд става директор на дизайна и управлява отделите за конфекция, обувки и аксесоари, аромати, имидж и реклама.

Дисциплиниранираният работохолик и перфекционист работи средно по осемнадесет часа в офиса, където през 1993 г. проектира единадесет продуктови линии. През следващата година той привлича известния фотограф Марио Тестино и френската стилистка Карин Ройтфелд, с които създават нова секси рекламна кампания. Само за година Ford успява да увеличи продажбите на Gucci с 90%. До 1999 г. Форд извежда почти фалиралата компания до оценка от над 4 милиарда долара.
През 1999 г. Gucci придобива Yves Saint Laurent и назначава Ford за креативен директор. Точно както Маурицио Гучи в началото на партньорството им презира Форд, Сен Лоран също не харесва младия американец, заявявайки публично: „Горкият човек-прави, каквото може“

Въпреки враждебните отношения и недоволството на Сен Лоран, Форд печели множество награди за своите дизайни по време на мандата си във френската модна къща и именно на Том до голяма степен дължим масовата популярност на Ив Сен Лоран. През април 2004 г., заради творчески разногласия относно това как марките трябва да бъдат контролирани от компанията-майка, Форд напуска Gucci и Yves Saint Laurent. В крайна сметка Gucci след Форд и неговите 15 години начело се превръща в компания на стойност 10 милиарда. След напускането на Том обаче се налага да наемат четирима ръководители, които да разделят работата, която американецът е успявал да върши сам.

Осъзнавайки потенциала на своя приятел, след като вижда огромните му успехи за кратко време в Gucci, Доменико Де Соле насърчава Форд да отвори собствена линия. През 2006 г. това става реалност. Линията е основно фокусирана върху мъжко облекло, парфюми, очила и аксесоари. Ford назначава Доменико Де Соле за председател на компанията, за да може самият той да се съсредоточи само върху дизайна.

Марката постига мигновен успех. Първоначално Форд се фокусира върху мъжкото облекло, но скоро се връща и към дамското облекло, превръщайки се в любимия дизайнер на знаменитости като Бионсе, Дженифър Лопес, Гуинет Полтроу, Ан Хатауей, Даниел Крейг, Том Ханкс, Джони Деп, Райън Гослинг, Уил Смит, Джулиан Мур, Хю Джакман, Джон Хам и Хенри Кавил. Форд е известен не само като изключителен дизайнер, включително на костюми за големия екран, но и като невероятен режисьор. През 2008 г. излиза първият му дебютен филм „Single Man“ с участието на Колин Фърт и Джулиан Мур, а през 2016 г. „Под прикритието на нощта“, за който Форд получи Голямата награда на журито на филмовия фестивал във Венеция.

Дали кралят на елегантния нощен блясък и високооктанова сексуалност Том Форд ще продължи да облича най-известният таен агент на планетата, предстои да разберем. Със сигурност си струва да научим обаче какви основни принципи би трябвало да следва един мъж, за да изглежда стилно и класно като Джеймс Бонд:
Емблематичните и добре скроени сака трябва да бъдат крайъгълният камък на мъжкия гардероб. В допълнение добавете бомбери и тренчкоти. Просто кажете „да“ на велура, кожата и кадифето. Инвестирайте в няколко тъмни slim fit костюма. Уверете се, че един от тях е “the right tuxedo”.

Не се плашете от изразителни очила. И ги носете по напълно неироничен начин, при всеки повод.

Инвестирайте в хубави (наистина хубави) куфари и чанти. Съжалявам, но платнените чанти са за деца.

Отнасяйте се към денима като към персонализиран костюм. Дънките трябва да ви пасват идеално и да са тъмни на цвят.

Когато се съмнявате, облечете бяла риза. Тя трябва да е без гънки и да е разкопчана леко горе.

Взимайте вана вместо душ, махнете излишното окосмяване и винаги носете добър одеколон. Няма нищо по-секси от добре ухаещ мъж.”

Shopping cart