Alix avien

Брой 13/ Септември

QUIET LUXURY

CODE LIFE

Перото на Мадам Рошав

QUIET LUXURY: Извън времето и на правилното място!

Луксозните имоти следват световните модни тенденции

Модата е променлива: идва и си отива, завръща се шеметно и преосмисля миналото. Но луксът сякаш съществува извън измерението, винаги желан и предпочитан, но на правилното място и в точното време, той също живее в своите актуални тенденции.

В период на натрупване на капитали разкошът желае да се представи на света в целия си блясък, от една страна, от друга – обича тишината. Не правят изключение и недвижимите имоти.

Luxury

Според световните медии изминалата 2023 ще запомним с две много важни събития. Едното е, че пазарът на луксозни стоки отбеляза устойчив ръст по отношение на 2022 г. с 10%, а другото – интересът на купувачите към така наречената тенденция „quiet luxury” или  „тихият лукс“.

ТИХИЯТ ЛУКС  нашепва за себе си. Той изглежда елегантно и деликатно, с грамотно поставени акценти и в облеклото, и в бижутерията, и при колите, и при недвижимото имущество. Така скъпата вещ демонстрира увереност чрез детайла и формата си – сдържана и спокойна. “Парите говорят, богатството шепне.” – един афоризъм, който стана мото на това определение.

Любопитното е, че самото понятие за тихия разкош съществува не само от едно столетие и е тясно свързано с наследниците на „old money“. Добър пример за това е Палацо Медичи-Рикарди във Флоренция – първата семейна градска резиденция на рода Медичи от XV век, впоследствие преминала във владение на фамилията Рикарди. Първоначално основателят ѝ Козимо Медичи се е доверил за архитектурната концепция на самия Брунелески, но проектът на фасадата бил твърде „бъбрив“. 

82%

Медичи помолил да се премахнат излишните украси, за да не дразни гражданите на Флоренция и да не предизвиква излишно внимание. Така проектът попаднал в ръцете на Бартоломео и до ден днешен е типичен пример за класическа фасада от този период. Разкошът „бил прибран“ във вътрешния двор и интериорите на Палацо. По примера на Медичи, останалите състоятелни фамилии започнали да  се придържат към тази концепция  на „скрития лукс“ в построяването на своите домове. В историята има не малко подобни примери на европейски скъпи имения със сдържана архитектура и изискан вид. 

В днешно време quiet luxury e световен тренд. Отчасти това е свързано и със смяна на поколенията. Сменят се моделите на потребление. 

В този брой на CODE LIFE мой гост е Валентина Цончева. Валя е  колега от света на модата, но един ден тя решава да слезе от модния подиум и да се “хвърли в дълбокото море” на недвижимите имоти. Валя Цончева става партьор в известната ЕРА МЛАДОСТ и ето какво ни разказа самата тя за себе си. Двадесет и две години работих в сферата на модата. В един момент реших да направя пълна промяна, мислех върху различни варианти, които биха били близки и подходящи за мен. 

Quiet

Винаги съм работила с хора и затова исках бъдещото ми занимание да е динамично, да се срещам с различни хора и правейки разбор на професии, отговарящи на моето търсене, ме заинтригува професията на брокера. 

Както в модата, за да създадеш дреха, в която клиентът да се почувства себе си и да носи своята същност, така е и когато трябва да намериш дом за клиента, ти трябва да разбереш какво за него е важно, за да намериш мястото, което  да нарече дом.

България и пазарът на недвижими имоти отговарят ли на тенденцията „Тих Лукс“, като знаем колко параден е той понякога у нас?

82%

Понятието „тих лукс“ акцентира върху качеството и елегантността, без да се натрапва или демонстрира излишно. Той включва дискретност, внимание към детайлите и изтънченост. Засиленият интерес към пазара на луксозни имоти може да се обясни с няколко ключови фактора. Растежът на икономиката  и повишаването на доходите на населението водят до увеличаване на броя на хората, които могат да си позволят покупката на луксозни имоти.

Растящото значение на качеството на живот, включително предпочитание за комфортни и елегантни жилища, допринася за интереса към луксозни имоти. Луксозните имоти в България се разглеждат и като стабилна инвестиция, особено в контекста на глобалната икономическа нестабилност и ниските лихвени проценти. Тенденцията към тихия лукс е все по-актуална, като много клиенти предпочитат имоти, които съчетават високо качество с дискретност и изтънченост, при която елегантността се поставя над показността.

Кои са факторите, които трябва да имаме предвид при изработка на луксозен имонт?

Има различни критерии,  които определят един имот като луксозен.

Луксозните имоти често са разположени в престижни квартали или на атрактивни места, в подножието на планината или в сърцето на града! За някои хора са важни удобства като близост до училища, търговски центрове, културни забележителности, близост до паркове, всичко това увеличава цената на един имот.

Архитектурната визия и интериор са вторият фактор, който несъмнено изгражда първото впечатление! Дали ще бъде класически дизайн или модерна визия отново са критерии, свързани с личността на обитателите.

Furniture

Критериите на клиентите, които имат по-висок стандарт на живот, са за имоти с по-големи и просторни помещения, с много светлина, различни кътчета за отдих, допълнителни работни помещения. Напоследък е важно присъствието на технологичните новости като смарт система за управление на охранителна система, музикално озвучаване и осветление.

При луксозните жилища се обръща особено внимание на  елегантните и безупречно чисти общи части, добрата охрана, качественото отопление и вентилация. Може би звучат като простички неща, но луксът се крие именно в простотата; в онова, което трябва да получим,  когато плащаме висока цена.

Луксозните имоти често предлагат допълнителни удобства, като частни басейни, спа зони, фитнес центрове и охрана. Просторният и поддържан двор също е важен белег на луксозния дом. В много случаи луксозните имоти предлагат специализирани услуги, като управление на имота, поддръжка и обслужване, които осигуряват допълнително комфорт  и удобство.

82%

Какво мислиш за „Умните къщи“? Има ли у нас голям интерес към тях и можем ли да кажем, че те са част от тенденцията „Тих Лукс“

Да, умните или интелигентните домове имат нарастващ интерес и могат да бъдат част от тенденцията “тих лукс”. Умните къщи предлагат иновации и модерни технологии, които осигуряват високо ниво на комфорт и удобство. Функции като автоматизирани системи за осветление, климатизация, охрана и управление на домашни уреди са в крак с тенденцията за изискан и съвременен начин на живот и дискретен лукс. Въпреки че умните технологии предлагат висока степен на функционалност, те обикновено са интегрирани по начин, който е елегантен и ненатрапчив. Това съответства на принципа на тихия лукс, при който луксозният шик се съчетава  с дискретност и внимание към детайлите. Много умни къщи включват решения за енергийна ефективност и устойчиво управление на ресурсите, което е важен аспект на съвременния лукс. Инсталирането на умни технологии може да увеличи стойността на имота и да го направи по-привлекателен  за потенциални купувачи, които ценят съвременните удобства и иновации.

Comfort

Възможно ли е едно „Забравено от бога място“ да се превърне в модна тенденция, да формира престиж и статус?

82%
Да, възможно е. Наблюдаваме го в нашето ежедневие. Проектите за реновация и развитие могат да трансформират забравени или изоставени райони в привлекателни квартали. Инвестиции в инфраструктура, подобряване на обществените услуги и ново строителство могат да променят имиджа на района и да привлекат нови жители и бизнеси. Артистичните и културните проекти могат да играят ключова роля в преоткриването на галерии, театри. Културни събития могат да привлекат внимание и да създадат нова позитивна асоциация с района. Инвестиции от страна на бизнесите и предприемачите могат да преобразят забравените райони. Отварянето на нови ресторанти, кафенета и бутици могат да създадат нова социална сцена и да увеличи престижността на района. След всичко, което ни разказа Валентина Цончева – водещ експерт и партньор на ЕРА МЛАДОСТ – изводът за мен е един – да намериш удобно пространство, дали за дом или бизнес, в който са си дали среща локация, архитектура и история, това е истинския лукс. И да не забравяме  душата на обитателите, защото какво е една сграда без живота, който диша в нея?

Източници:

АВТОР:

Албена Александрова

Количка