Успелите жени

Те са първите. Първата жена с Нобелова награда. Първата жена министър-председател. Първата модна икона на 101 години. Те не просто диктуват тенденции, те създават пътища за всички останали жени по света, там, където не съществуват пътища за жените. Не ги противопотавяме на мъжете. Нито ги сравнавяме с тях. Просто защото е невъзможно. Просто защото са жени. Друга порода. Друго измерение човеци. Имената им са записани в историята дори и приживе, защото самите те създават история в своята сфера. Докосват целия свят с постиженията си. Нямат равни и не е нужно да се сравняват. Защото са единствени. Пионерки, Кралици. Незабравими.

На 101 години Айрис Апфел е по-добър инфлуенсър от много дами в разгара на 20-те. Абсолютно неподвластна на тенденциите, тя има свой колоритен стил, който може да се определи с много думи, но сред тях не съществува „скучен“. Тя не вярва в подмпладяващата хирургия, но вярва в червеното червило! Тя е най-възрастният посланник на модата на HM. Най-възрастният модел, подписавал договор с модна агенция (и то IMG Models). Айрис е и единственият жив човек в света, над 100 с над 2 милиона последователи в Instagram. С една дума – тя е живата история на модата.

Най-влятелната фигура в света на модата днес. От 1988 е главен редактор на американския Vogue, а от 2020 Global Chief Content Officer for Condé Nast – едва ли има по-висока позиция в модния свят! Вдъхновила е ролята на Миранда Прийсли a.k.a. Мерил Стрийп в „Дяволът носи Prada”. Британка, родена през 1949 в Лондон. Нейна е тежката дума за това дали един дизайнер си струва. Цели модни седмици сменят датите си заради нея. Перфекционист, моден съдник, напоследък не я виждаме без тъмни очила – зад тях се крие остър ум на успяла жена, която ще остане в редиците на модните летописи, като истинска диктаторка.

Нейните фотографии са били на корица на едни от най-известните списание в световен мащаб. Ани Лейбовиц снима Джон Ленън и Йоко Оно едва 7 часа преди великият изпълнител от Beatles да бъде убит. Това и до ден днешен е най-ембематичната корица на списание Rolling Stone. От 1973 до 1983 година именно нейните интимни фотографии на известни личности формират облика на списанието. И досега Лейбовиц прави едни от най-зашеметяващите модни фотографии. В портфолиото ѝ има десетки корици на Vanity Fair и Vogue. Снимала е два календара на Pirelli. Снимала е дори Кралица Елизабет II.

Желязната лейди на Обединеното кралство. Прозвището ѝ е дадено не от друг, а тогавашния СССР. Тя е първата жена министър председател в историята на Острова и заема тази позиция доста дълго време. 1979-1990 година са белязани от нейното управление и това на Консервативната партия. Макар и член на тази партия, тя гласува за оневиняване на хомосексуализма, подкрепя легализирането на абортите и се изказва против смъртното наказание. Остава в съзнанието ни с волево изражение, безупречна прическа и любов към брошките. Нейни са думите: 

„Ако искаш нещо да бъде казано, помоли мъж. Ако искаш да бъде направено, помоли жена.“

7 десетилетия на трона – толкова време бе отредено на най-дълго управлявалия монарх в историята. Кралица Елизабет II е преживяла две световни войни. Познава 11 от 46-те президенти на Щатите. До смъртта ѝ ликът на тази жена стоеше на банкнотите в Британската общност. Химнът на Острова я възпяваше с God save the Queen! Имаше най-впечатляващата колекция от пъстри костюми, великолепни шапки и кралски бижута. Имаше си принц. И всичко това, въпреки че не е отгледана да стане Кралица. Обожаваше конете и кучетата, разходките сред природата и безупречния етикет.

Шапки долу за кралицата!

Първата жена Федерален канцлер на Германия и многократен първенец в класацията на Forbes за най-влиятелната жена в света. Член на християн-демократическия съюз, със силни пристрастрия към физиката, математиката и химията. Ангела Меркел, с ангелското си име, е и непоколебим лидер в един мъжки свят. Тя оглавява германския Бундестаг цели 16 години. В стилово отношение често е смятана през годините за „скучна“. Но докато по време на управлението си не успя да се прочуе с гардероба си, то всяко нейно изказване се поемаше от световните медии и за минути се превръщаше в част от историята на модерна Европа.

Едва на 41 години Серина Уилямс е провъзгласена за една от най-великите тенисистки на всички времена. Има 39 титли от Големия шлем – 23 на сингъл, 14 на двойки и 2 на смесени двойки. Тя е последният жив тенисист (мъж или жена), държала всичките четири титли на сингъл от Големия шлем едновременно и петата жена в историята, която е постигала това. Има 4 златни медала от Олимпийските игри. Сервисът ѝ, бекхендът и форхендът на Серина се смятат за най-мощните удари, познати в женския тенис. На корта тя е истинска машина, а в ежедневието си не се притеснява да се првъплъщава в модна икона. Посланик е на жените в спорта, рекламно лице на редица спортни брандове и един от най-големите професионлисти в бранша. Но става милионер благодарение на тениса.

На 30 август 1987 г. на Световното първенство по лека атлетика в Рим, Италия поставя световен рекорд в скока на височина от 209 см. Към днешна дата този рекорд не е подобрен. Две изречения, които са недостатъчни да опишат успехите на Стефка Костадинова. Националната ни гордост е родена в Пловдив на 25 март 1965. Леката атлетика идва в последствие, а в началото тренира плуване и гимнастика. В момента тече петият ѝ мандат като председател на Българския олимпийски комитет. Скокът от 209 см. остава в историята на спорта завинаги.

С 52 победи Линдзи Вон е третата най-добра състезателка в ски алпийски дисциплини в света. Дебютът ѝ на снежната писта е през 2000 година. В първия старт за сезон 2011-12 в Зьолден, Австрия, Линдзи Вон печели гигантския слалом и става петият скиор, печелил победи във всичките пет алпийски дисциплини. След четвъртия си Голям кристален глобус през сезон 2011-12 Вон става първата американка с толкова много победи в генералното класиране за Световната купа, като измества от първото място Фил Маре. В този твърде студен спорт, освен с медали и купи, Линдзи изпъква и с горещ стил и визия. Била е половинка на също толкова успешния в неговата сфера Тайгър Уудс. Родена е на 18 октомври 1984 година в Минесота.

Тя е първата жена, печелила Нобелова награда – има цели две! Кюри е и единствената жена носител на тези призове в две различни области на науката – физика и химия. Тя е и първата жена преподавател в Сорбоната. Родена е във Варшава през 1867 година, тогава част от Руската империя. Благодарение на Мария Кюри светът научава повече за урановите лъчи и радиологията. Тя и съпругът ѝ измислят термина „радиоактивност“, който ползваме и до днес. По време на работата си Кюри става членка на 85 научни дружества из целия свят и получава 20 почетни награди. Мария Кюри умира през 1934 година от левкемия. През всичките години на своя научен труд и експерименти тя е подложена на силно радиоактивно облъчване. Дори носи на верижка на врата си талисман с парче радий.

Мария Монтесори е първата жена, дипломиран и практикуващ лекар в Италия. Тя е млада и амбициозна студентка в Римския медицински университет. След дипломирането си започва работа в Клиниката по психиатрия към Университета. Там лекува умствено изостанали деца и така се ражда идеята за нейния педагогически подход. В основата на метода на Монтесори е концепцията за активната личност, свободно развиваща и самоизграждаща се чрез взаимодействия със специално създадена среда. Монтесори отглежда“новото дете”, тя залага на необходимостта да се обърне внимание на „този най-чувствителен период от живота на човека”, за да се усъвършенства човечеството.

Д-р Кръстинова е почетен член на Кралската медицинска академия на Великобритания. През 2003 година юнското издание на британския Vogue включва д-р Кръстинова в списъка с „Жени, които вдъхновяват“. Тя е един от най-добрите, успешни и известни пластични хирурзи в света. Но докато е напълно способна да работи в Холивуд или на друго място, където да създава „лица от приказките“, Дарина Кръстинова работи с деца с малформации, обезобразени хора или пострадали при война и произшествия. Понастоящем живее в Париж и там „случва“ чудесата си, а от 2003 година е носител и на почетния орден „Мадарски конник“ I степен.

„Бялата птица на българската култура“-

модна икона, културен владетел, кръстена на съветска снайперистка. Учи изкуство в Москва и Оксфорд. Противоречива фигура в българския политически живот заради своите нехарактерни за времето си източни разбирания и практики, Людмила Живкова си поставя за цел популяризирането на българската култура и историческо наследство по света. Изложбата „Тракийското изкуство и култура по българските земи“ е представена в 25 страни по света. По инициатива на Людмила Живкова се провеждат в България редица международни изложби и мероприятия, а страната ни е посетена от изтъкнати писатели, композитори и художници от цял свят. Благодарени на нея е запазен Царският дворец в центъра на столицата. Тя е движещата сила зад Международната детска асамблея „Знаме на мира. В продължение на проекта е изграден и комплекс „Камбаните“. По инициатива на Людмила Живкова са организирани честванията „1300 години България“. Национален Дворец Културата носи нейното име от 1981 до 1990 година.

Пристрастена към изкуството и мъжете, не чак толкова богата наследница, ексцентрична модна икона с хапливо и мъжко чувство за хумор – Пеги Гугенхайм остави на света много арт и много пикантерия. Американката, наследничка на Соломон Гугенхайм, една от водещите фигури в артистичния свят на Европа и колекционер на най-доброто авангардно изкуство. Музея на Пеги Гугенхайм във Венеция е разположен в двореца Вение дай Леони и е останал недовършен от 1749 до купуването му от Пеги и преустройството му. В колекцията ѝ са включени велики произведения от най-различни течения в модерното изкуство на XX век – кубизъм от Пикасо и Брак, английски модернизъм от Франсис Бейкън, сюрреализъм от Дали, Макс Ернст, Магрит, а също и творби от Джаксън Полък, Вилем де Кунинг, Марк Ротко.

Непокорна в изкуството и любовта, скандална в разбиранията си и любовта. Фрида Кало е най-емблематичната представителка на мексиканското наивистично изкуство. Нейните над 200 творби са предимно автопортрети, вдъхновени от самата нея и нейните емоции. След изключително тежка катастрофа остава почти осакатена, бездетна, с десетки почти смъртоносни травми. През по-голямата част от живота си е позната просто като съпругата на Диего Ривера. Лувъра закупува нейна творба, но творчеството ѝ е непознато за широката аудитория много години след смъртта ѝ. През 80-те години на 20 век, 45 години след смъртта ѝ, тя става първата жена мексиканка, която е удостоена с пощенска марка в САЩ. На следващата година е направен филм за нея със Салма Хайек в главната роля. През 2005 година е проведена международна изложба с нейни произведения. А през 2010 година банкнотата от 500 песо в Мексико носят нейния лик.

„Принцесата на народа“, 

без която светът живее от 31 август 1997, все още е жива в сърцата на хората, които я обичаха. Безспорна модна икона, която знаеше как да предава послания чрез гардероба си. Чаровница, в която всички неминуемо се влюбваха. Кралска особа с обикновено сърце на човек. Даяна Уелска остава в историята именно с добротата си и редицата благотворителни инициативи, които е организирала и подкрепяла. Една от най-значимите социални каузи, по които е работила, е за осведомеността относно СПИН. През 1987 Лейди Ди открива първия специализиран център за хора, болни от СПИН, във Великобритания. Една нейна снимка обикаля първите страници на всички световни издания – Лейди Ди се ръкува с ХИВ-позитивен пациент. Макар че показва състраданието си, тя публично оспорва убеждението, че болестта се предава чрез допир. Подкрепа на болни деца, защита на животните, изследвания за борба с рака, кампании за психичното здраве – Даяна смело комбинираше кралските си задължения с желанието си да помага на всеки нуждаещ се.

Агнеса Гонджа Бояджиу, или както е позната на света с монашеското си име, майка Тереза е родена на 26 август 1910 в Скопие, тогава част от Османската империя. Майка Тереза е католическа монахиня и светица от албански произход. Тя е основател на ордена „Мисионери на милосърдието“ , посветен на мисионерска и благотворителна дейност сред бедните по света. През 2003 година майка Тереза е обявена за блажена от папа Йоан Павел II, а през 2016 папа Франциск я обявява за светица. Целият си живот, до смъртта си през 1997 година, майка Тереза посвещава на Ордена. Той стартира с едва 13 члена, а в края на XX век вече включва 4000 монахини, които се грижат за сиропиталища, хосписи и благотворителни центрове по целия свят. През 1992 ЮНЕСКО присъждат наградата си за мир за приноса на майка Тереза в образованието.

Холивудска звезда, известна колкото с ролите си на големия екран, дори и повече с благотворителните си каузи и инициативи. През 2000 година, по време на снимките на филма за Лара Крофт, където тя играе главната роля, актрисата вижда отблизо Камбоджа, която тогава е в хуманитарна криза. По-късно, заемайки се с хуманитарна помощ за над 30 държави, Джоли става посланик на добра воля на Върховния комисариат на ООН за бежанците. Анджелина е много отдадена и на помощта към децата по целия свят. Самата тя има три биологични деца от Брад Пит, както и 3 осиновени – Чиван от Камбоджа, Захара Марли от Етиопия и Пакс Тиен от Виетнам. Тя създава резерват за диви животни в Камбоджа, с дарение открива училище в Танги, Афганистан, посещава бежански лагери по цял свят и се бори за правата на децата и жените.

Тя е считана за най-великата жива актриса и една от най-добрите актриси на всички времена.  Мерил Стрийп може да се похвали с огромен брой награди, тя е истински рекордьор с 3 Оскара, 8 Златни глобуса, 2 награди Еми и 2 награди БАФТА. Стрийп има най-много номинации за Оскар (21) и за Златен глобус (32) от всички актриси и актьори в историята на киното. Освен забелжителна актриса, Мерил Стрийп е модна икона. Стрийп си позволява да остарее красиво – с побеляла коса, но винаги с безупречна прическа в един свят, в който рекламират младостта. Емблематична нейна роля (и любима наша) си остава тази от „Дяволът носи Prada“.

София Вилани Шиколоне или София Лорен е най-прочутата италианска актриса, с над 80 изиграни роли и 60 години пред камерите. Целият филмов и моден свят признава София Лорен за вечна красавица. Тя е носител на множество международни филмови награди. Сред тях са призове от кинофестивала в Кан (1961), Венеция (1958, 1998), Москва (1965, 1997) и Берлин (1994). Има 5 награди Златен глобус и два Оскара – „Най-добра главна женска роля“ в чуждоезичния филм „Чочарка“ от 1961 и получава „Оскар за цялостно творчество“ през 1991. През 1999 Американският филмов институт поставя актрисата под Номер 21 в класацията на най-големите жени, звезди на класическото холивудско кино. Най-емблематичните ѝ роли си остават тези в La ciociara, Matrimonio all’italiana, It Started in Naples, Ieri, oggi, domani.

Сексапилна, интелигентна (с едно от най-високите IQ в киното), Шарън Стоун става все по-привлекателна с годините. Дългокраката актриса прави своя дебют в киното с кратко, но запомнящо се появяване – тя е русата богиня, зърната от Уди Алън, докато той седи в отминаващ влак във филма “Спомени от звезден прах”. Получава роли във филмите “Мините на цар Соломон”, “Алън Куотърмейн и изгубеният град на златото”, “Екшън Джексън”, “Ножици”, “Той каза, тя каза”, които се оказват добър трамплин в кариерата ѝ. Най-емблематичната ѝ роля си остава една – тази на Катрин Трамел в „Първичен инстинкт“. Там си партнира с Майкъл Дъглас, а за ролята си получава номинация за “Златен глобус”. 29 години след излъчването на скандалната сцена с кръстоване на крака, тя я пресъздава на корицата на испанският Elle, на 63, 

Beyoncé Giselle Knowles-Carter е сякаш цял живот на върха. От Тексас се изстрелва на музикалния небосклон с групата Destiny’s Child, а след това създава и зашеметяващата си соло кариера. На 63-то издание на годишните награди Грами Beyonce получи цели три “грамофончета”, с които се нареди като рекордьор призьор и вече притежава 28 награди Грами. Дуетното турне на Beyonce и съпруга ѝ Jay-Z On the run II е обявено от рекордите на Гинес

 най-успешното дуетно турне, правено някога. 

Тайното издаване на албума Lemonade побърква феновете – за 6 дни са продадени над 1 милион копия. Освен в музиката, Beyonce е успешна жена и в модния бранш – нейният бранд IVY Park, кръстен на дъщеря ѝ, е сред най-продаваните спортни брандове в световен мащаб.

The Voice (Гласът) –

така наричат Уитни Хюстън. Преди смъртта си през 2012 година, Уитни има повече от 170 милиона продадени записа, над 200 златни, платинени и сребърни плочи и 6 награди Грами, което я нарежда сред най-успешните изпълнителни в музикалната индустрия. Всичките ѝ сингли и видеоклипове оглавяват музикалните класации в САЩ. Освен като певица, Уитни Хюстън се изявява и като актриса. Дебютният ѝ филм „Бодигард“, в който участва заедно с Кевин Костнър, печели $411 милиона от излъчването си. А песента към филма е дело на самата Уитни – I Will Always Love You, която остава вечен хит и до днес.

Приносът ѝ към българската музикална сцена ѝ печели прозвището

„Примата на българската естрада“.

От 1961 година и до днес Лили Иванова не спира да твори. Ежегодните турнета на певицата събират хиляди нейни почитатели във всеки български град. Лили Иванова има над 35 издадени албума, а синглите ѝ на тероторията на България са 29. Издавала е плочи и албуми в Румъния, Испания, Турция, Германия. Изключително популярна е и в Русия. Освен огромното си музикално портфолио, Лили Иванова има и не малко призове и награди. Сред тях са номинация за „Една от 100-те най-известни жени на планетата за XX век“, орден Първа степен за принос на добро в света, на „Фондация Св. Николай Чудотворец“, орден „Стара планина“, Първа степен, за заслугите на Лили Иванова към българската култура в областта на популярната музика, връчен от бившия президент Петър Стоянов. Орден „Екатерина Велика“ (присъждан само на жени, като първата му носителка е Маргарет Тачър), както и специално първо по рода си отличие за изключителни заслуги към музиката и културата от Съюза на артистите в България.

Ruskova Partners е адвокатска кантора с голям опит зад гърба си. В портфолиото им влиза търговското и облигационното право, недвижимите имоти и енергетика, данъчни казуси и дела, международно търговско и облигационно право, арбитраж и финансови консултации в сферата на международното частно право, като работят за отделни клиенти по почти всички правни въпроси. Кантората е член на международната верига от правни кантори с немски език „Интерюрес“, както и на английскоезичната „Лекс лийгъл“, което дава възможност за осигуряването на международни контакти и правно обслужване на клиентите.

Според Камелия Рускова професията на адвоката е вдъхновяваща, така както е вдъхновяваща идеята за изконната справедливост. Тя ежедневно доказва, че с работата си може да направи още една частичка добро на някого, с когото са се отнесли несправедливо в буквален и преносен смисъл. А как се справя като жена в тази иначе мъжка професия ли? Отговорът е с любов, отдаденост и упоритост. Тя вярва, че като жена по-лесно изгражда доверие с клиентите. Отдава го на факта, че жените сме по-състрадателни, по-сговорчиви, по-нежни и чувствителни, разбиращи, опрощаващи. Все черти на жената – майка, жената – съпруга, жената – най-добра приятелка. 

А това е нейното послание към всички дами –

Дамата на сърцето на най-големия сърцеразбивач на Холивуд Джордж Клуни е успешен адвокат, член на съвета на ООН и защитник на човешките права. Ливанско-британският произход на Амал Клуни добавя нотка на екзотика в строго британското ѝ потекло. Не само е далеч от баналната съвременна красота, но и няма нито една корекция по себе си. Леко издълженият нос и аристократично надминаваща 40-те, Амал е винаги усмихната, а освен на широката усмивка и невероятния ѝ съпруг, завиждаме и на стилния ѝ гардероб. Учила е в Оксфордския колеж, след това завършва Нюйоркския университет. Работи в Международния съд на ООН в Хага като съветник на бившия генерален секретар на ООН Кофи Анан. През 2010 става част от адвокатската кантора в Doughty Street Chambers, където нейни клиенти са Джулиян Асанж, основател на WikiLeaks, бившият министър-председател на Украйна Юлия Тимошенко и други известни личности.

Васкес е завършила Югозападния юридически факултет през 2010 и университета в Южна Калифорния през 2006 с пълно отличие. Номинирана е за наградата „Жените, които трябва да следваме“ на церемонията за Най-добрите адвокати на Америка през 2021 година. Камила е на 37 години и работи като част от адвокатския екип на „Браун Рудник“. А ето и как става сензация само за една нощ – тя представлява Джони Деп в делото му срещу бившата му половинка Амбър Хърд. Младата юристка впечатли всички зрители на делото Деп-Хърд. Изключително подготвена и много настъпателна, 24 часа след първото заседание интернет избухна с 

#CamileVasquez

 целият свят стана луд фен на смелата Камила.

Опра е много неща и все е на върха. Тя е водеща на най-успешното ток-шоу в историята на телевизията – „Шоуто на Опра“. Тя е първата жена в историята, която натрупва милиарди долари богатство от водене на тв шоу и тв продажби. Тя е най-богатият афроамериканец на XX век и e единственият милиардер в света от афроамерикански произход. Родена в бедно семейство, изоставена от родителите си и живяла в крайна бедност с баба си, днес Опра е всичко това и много повече. 18 години е номер 1 в американската тв индустрия и се възползва от това. Започва редица благотворителни инициативи, говори за неудоби теми като наркотиците, сексуалната злоупотреба с деца и други.

Именно в Шоуто на Опра през 1997 година Елън признава на света, че е с хомосексуална ориентация. Води свое собствено шоу – „Шоуто на Елън Дедженеръс“, тя е комик и актриса, има и награда „Еми“. Съвсем млада Елън започва кариерата си на комик, в кафенета и клубове. Хуморът ѝ е силно повлиян от творчеството на Уди Алън и Стив Мартин. През 80-те години стартира турнета из САЩ, а Showtime я описват като Най-забавния човек на Америка през 1982 година. След като подарява на Порша де Роси розов диамантен пръстен в собственото си шоу в национален ефир, Елън и нейната половинка се женят след отмяната на забраната на еднополовите бракове в Калифорния.

Гала дава старт на телевизионната си кариера в началото на 90-те години, като едно от момичетата на късмета в телевизионната игра „Супершоу Невада“ по БНТ. От 2000 година до днес (с малки прекъсвания) цяла България си „пие кафето“ с нея. „На кафе“ е на екран повече от 20 години и е считано за едно от най-успешните тв предавания у нас. Емблематичната блондинка Гала пък е неговото сърце. И всяка сутрин, точно в 9:30, заедно със своите звездни панелисти, Гала разказва истории от близо и далеч. Освен успешен тв водещ, Гала е и създател на своя собствена козметична марка – Gala Secrets. Известна е с грижата за кожата си и любовта си към бюти хитирнките. Два пъти е печелила приз за „БГ модна икона“ за най-стилни и успешни българи – награда, присъждана от Академията за мода.

Количка