Автор: Пепа Попова

Коко Шанел – моднa иконa, основополагащ дизайнер и силна жена.

“Едно момиче трябва да е две неща: която и каквато иска да бъде.” Тези думи на Коко Шанел категорично ѝ отреждат водещото място в днешния брой, посветен на силните жени, на онези, които сами изграждат името си, които отстояват това, в което вярват, и успяват да променят света около себе си.

Коко не само напълно промени начина, по който жените се обличат, тя промени начина, по който биват възприемани.Тя показа на жените по целия свят, че могат да бъдат независими, силни и модерни едновременно.

Влиянието на Шанел върху модата е несравнимо, а наследството на легендарната дизайнерка е извън времето и традициите.Тя замени корсета с комфорт и непринудена елегантност –даде на жените семпли костюми и рокли, панталони, бижута, парфюми, но най-вече даде равенство между половете. Шанел успя да създаде своя империя в свят, ръководен от мъже. Тя им бе равна, а понякога – дори по-добра!Време е да си припомним всички онези нейни успешни формули и нововъведения, които ще останат в гардероба на стилните жени завинаги…

Габриел Боньор Шанел е родена на 19 август 1883 година в Сомюр, малко градче в долината на река Лоара. Има две сестри и трима братя.Когато е на 12 години, Коко изживява първия си сблъсък с реалния живот – майка ѝ умира от туберколоза, а баща ѝ под предлог, че не може да изхранва 5-те деца, ги изпраща в приют за сираци в католически манастир. Там сред строгата архитектура на абатството, заобиколена от жени, облечени само в строги бели и черни дрехи, по ирония на съдбата Габриел започва да се превръща в Шанел: антитезата на противоположните цветове и строгостта на линиите, които в крайна сметка се превръщат в отличителна черта на нейния дизайн.

На 18-годишна възраст Коко напуска манастира и започва самостоятелен живот и работа в местна шивашка работилница. В свободното си време пее в кабаре. Най-често изпълнява песните „Ko Ko Ri Ko“ и „Qui qu’a vu Coco“, благодарение на което получава прякора си „Коко“. По време на едно участие в кабарето я забелязва плейбоят и милионер Етиен Балсан и скоро след това между тях започва любовна връзка.

Балсан я глези с луксозен живот – диамантени бижута, дизайнерски дрехи, приеми на елита на тогавашното френско общество. Именно тогава тя започва да изработва и декорира шапки, което скоро от хоби се превръща в професия и смисъл на живота ѝ.  През 1909 г. в апартамента на Етиен Балзан Габриел Шанел отваря малък магазин, който се превръща в първата стъпка към една от най-големите модни империи в света. 

В периода преди Първата световна война Шанел среща голямата си любов Артър „Бой“ Капел, който дотогава е бил най-добрият приятел на Етиен Балсан. Именно той вижда Коко като обещаваща бизнесдама  и с негова подкрепа Шанел се сдобива със сграда и финансови средства, за да открие втория си магазин в област Бретан.

През 1913 година Коко представя първата си дамска спортна колекция в бутика си в Дювил, където по време на започналата война са се преместили голям брой парижанки.През 1916 г. открива шоурум за висша мода в Биариц. Бързото ѝ издигане до върха се дължи на контрастиращия характер на дизайните ѝ спрямо популярната мода от онова време, която все още е тясно свързана с традиционните и остарели корсети и кринолини – истински клетки за модерните жени.

Шанел тръгва срещу течението и облича жените в панталони, започва да предлага спортни силуети с прости и меки линии в съответствие с това, което ще се превърне в новата тенденция от началото на века.

През 1916 г. Родие, френски текстилен индустриалец, дава ексклузивно трико на Chanel, плат, който се оказва най-добрият интерпретатор на творенията ѝ, като се има предвид мекотата и неговата вродена способност да освобождава физическата форма на жената. Така полата, пуловерът и жилетката триптих се превръщат в първия отличителен модел на модата на Chanel, изработени специално в неутрални цветове като сиво, бежово и тъмно синьо, както и известната комбинация от черно и бяло.


През 1920 година Шанел отваря първия си бутик в Париж на 31 Rue de Cambon – ключов момент за нейния успех в кариерата, който води до допълнителен и последователен експоненциален растеж поради нейната изкючителна амбиция или по-скоро безмилостното й желание за повече. 

От същото това непрекъснато желание да създава повече се ражда нейният първи парфюм – Chanel No.5 – вечен аромат, който дори днес се счита за един от най-добрите, създавани някога.


На Коко дължим и популярността на малката черна рокля. В началото на ХХ век иновацията на Шанел се възприема като нещо революционно: както по отношение на силуета, така и в цветовата схема. От викториански времена черното се свързва изключително с траура. За Коко обаче черното е олицетворение на семплата елегантност и тя, подкопавайки традицията, се заиграва с този конкретен нюанс.

Дизайнерът за пръв път представя своята характерна малка черна рокля през 1926г. Нейна снимка се появява в американския Vogue, а редакторите кръщават роклята „Форд“ в чест на класическия черен автомобил от същата епоха, твърдейки, че „ще стане униформа за всички жени“.

Е, Vogue за пореден път не бърка. Вярна на убеждението си, че „модата преминава, стилът остава“, petit robe noir отстъпва място на абсолютния успех, постигнат от костюма на Chanel, обичан от жените по целия свят: от габардин, туид и, разбира се, трико.
След като създава съществена и непоклатима визия с дрехите си, дизайнерката продължава да фокусира усилията си върху аксесоарите. Шанел привлича помощта на граф Етиен дьо Бомон и херцог Фулко ди Вердура, за да създаде ателие за бижута. Изключително богати и пищни творения са необходими на дизайнерката, която обича семплите силуети и цветове на своите рокли и се стреми да ги балансира перфектно с причудливи аксесоари от изкуствени перли.

Именно през 30-те години на 20 век се ражда и първообразът на чантата Chanel 2.55, станала известна като най-копираната чанта в света от деня, в който е създадена.

По време на Втората световна война дизайнерката се оказва принудена да се оттегли за кратко от модната сцена, само за да се завърне през 1954 г. На 71-годишна възраст, Шанел дебютира с плетения си костюм, който се превръща моментално в още една легенда.


На 10 януари 1971 г. Шанел умира в апартамента си в хотел Ritz в Париж на 87-годишна възраст. Животът й, изживян пълноценно, променя завинаги международната мода и концепцията за обличане на женското тяло. Нейната философия, стремежът ѝ към изчистени линии и елементите, заимствани от мъжката мода, ѝ отреждат важно място в развитието на модата.

A yроците за овластяването на жените, които Коко ни остави, са възможно най-ясни:

Никога не спирайте да вярвате и да работите върху мечтите си.

Не се интересувайте какво мислят другите хора.

Провалът е само още една стъпка към успеха.

Винаги се опитвайте да бъдете по-добри от преди.

Никога не спирайте!Дори когато постигнете целите си, поставете си нови.

Бъдете себе си, бъдете свободни и независими.Никой никога не може да ви отнеме това.

Ние от Code Life със сигурност никога няма да забравим Коко и нейните смели идеи.

Количка